Zasetý

Z Wiki Grepolis CZ
Jump to navigation

Zpět: Přehled všech jednotek ve hře.

« Milice Bojovník s mečem Práče Lučištník Hoplita Jezdec Válečný vůz Katapult Vyslanec bohů »   « Transportní člun Biréma Ohnivá loď Demoliční loď Rychlá transportní loď Triréma Kolonizační loď »

« Minotaurus Mantikora »   « Kyklop Hydra »   « Harpyje Medúza »   « Kentaur Pegas »   « Kerberos Erínye »   « Griffin Kaledonský kanec »   « Siréna Satyr »   « Ládón Zasetý »

" Jazyk je lepší zbraň než-li meč. " - Euripides.

Ládón

Áres Zasetý Áres
Zasetý Náklady Informace o jednotce
Zasetý.png
Použití šablonyNáhled šablonyZdrojový kód šablony
Drevo1 450 Přízeň95
Kámen750 Obyvatelstvo16
Stříbro2 600 Doba výcviku01:55:00
Sečná zbraň205 Obrana proti sečným zbraním100
Rychlost16 Obrana proti bodným zbraním100
Kořist275 Obrana proti střelným zbraním150

Požadavky

Chrám: 4.úroveň
Kasárna: 1.úroveň

Bůh: Áres

Popis

Zasetý zabírá na transportních lodích pouze 1 místo.

Legenda

Zasetí (řecky Spartoi) byli v řecké mytologii bojovníci vzešlí z dračích zubů. V mýtech se objevují dvakrát - v souvislosti s Kadmem před Thébami a s Iásonem v Kolchidě.

Kadmos, syn sídónského krále Agénora, a s ním jeho bratři Foiníx, Kilix, Fíneus a Thasos se vydali do světa, aby našli svou jedinou sestru Európu. Do ní se zamiloval sám nejvyšší bůh Zeus, svedl ji a přeměněn v bílého býčka, odplul s ní přes moře neznámo kam. Královští synové vyrazili do všech stran, postupně však hledání vzdávali a založili nová království. Kadmos se radil v Delfách a dostal odpověď: „Najdi bílou krávu bez jařma a tam, kde ona ulehne, založ hrad a město.“ Tak se stalo.

Kadmovi druhové hledali vodu, nalezli ji v lesní jeskyni, kterou však střežil obrovský had a ten je rozsápal. Kadmos je hledal, pustil se do boje s hadem a zabil ho. Poté chtěl obětovat bohyni Athéně a ta mu poradila, aby zuby mrtvého hada zasel do půdy.

Okamžitě ze země vyskočili po zuby ozbrojení muži, hned zuřivě proti sobě bojovali. Kadmos mezi ně hodil kámen a oni se mezi sebou vraždili, až jich zůstalo jenom pět. Jejich jména jsou:

  • Echión („zmije“); bylo to i jméno thébského krále, otce krále Penthea
  • Údaios ("ze země")
  • Chthonios ("z půdy")
  • Hyperénór ("muž, který vystupuje")
  • Pelór ("had")

Všichni se dali do Kadmových služeb a měli v nově založených Thébách svou velkou symbolickou úlohu, která se objevila i v mýtu o Oidipovi i ve válce Epigonů. Všichni byli zakladateli thébských vznešených šlechtických rodů.

V obou příbězích je uveden Menoikeus jako jeden z původních Zasetých - první jako otec královny Iokasté, druhý jako syn krále Kreonta, kteří obětovali dobrovolně svůj život pro záchranu města. Ani tato oběť však nepomohla.