Zemědělské Vesnice
Základní informace
Vesnice (nebo též „zemědělské vesnice“, zkráceně „zemědělky“) jsou sídla domorodých obyvatel vašeho ostrova, kteří jsou za příznivých podmínek ochotni dodávat suroviny, muže do vašeho vojska nebo s vámi i obchodovat. Název „zemědělská“ se vžil pravděpodobně po nepřesném překladu „farming village“ a neodpovídá herním prvkům, protože vesnice nabízejí dřevo, kámen i stříbro, čili se logicky musejí zabývat i těžbou.
Na začátku hry patří do vašeho panství jedna vesnice. Nemusí to být vždy ta nejbližší, ale vždy je to jedna na vašem ostrově. Z vesnice můžete získávat suroviny, povolávat vojáky, nebo, máte-li už tržiště, s vesnicí obchodovat.
Vesnice mohou dosáhnout až 6. úrovně, a to za vzájemné spolupráce všech ostrovanů, kteří do ní investují své suroviny a pomáhají jí tak v dalším rozvoji.
Znázornění na mapě
Na každém ostrově můžete nalézt celkem 8 vesnic. Každá z nich má u sebe ještě ikonku, která indikuje její stav. Pojďme si je níže vysvětlit:
Ukazatele, zda je vám vesnice už připravena poskytovat suroviny/vojáky, můžete vypnout v Nastavení hry (Mapa -> Skrýt indikátor pokroku zemědělských vesnic).
Nálada
Nálada vesnice je ukazatelem její ochoty dávat vám suroviny nebo brance do vojska. Na začátku je nálada 100%. Při každém rabování či verbování nálada klesne, v době poklidu zase pozvolna stoupá.
Při nešetrném zacházení se vesničané vzbouří. Hraniční míra nálady, kdy ještě snesou další zásahy, je 80%. Jeden zásah při dobré náladě však kupodivu může být jakkoli hrubý, a nestane se nic. Jednoduše, důležité je, aby byla více jak 80% nálada, její výsledná hodnota po vašem požadavku je nepodstatná.
Příklad: Vesnice má náladu 80 %. Provedu drancování nejhrubší varianty, nálada klesne o 48 %, tedy na 32 %. Vesničané se nevzbouří.
Příklad 2: Nálada vesnice je 79 %. Provedu drancování nejjemnější varianty, nálada klesne o 6 %, tedy na 73 %. Vesnice se vzbouří.
Nálada může být také ovlivněna dvěma efekty.
Název | Ikona | Účinek | Další informace |
---|---|---|---|
Vynucená oddanost | Nálada vašich zemědělských vesnic po dobu X hodin neklesá. | Počet hodin se rovná výši úrovně tohoto efektu. Kupříkladu Vynucená oddanost na úrovni 3 poskytuje svůj bonus po 3 hodiny. Tuto odměnu můžete získat z ostrovních úkolů. | |
Ztráta oddanosti | Nálada vašich zemědělských vesnic po dobu 5 hodin klesá o 5 % za hodinu. | Tento efekt ignoruje výše popisovanou Vynucenou oddanost - oddanost je tedy přesto snižována. |
Možnosti požadavků
V následujících kapitolách se budeme blíže věnovat všem nárokovatelným požadavkům.
Mezi jednotlivými vašimi nároky musí být vždy časový rozestup - nemůžete jich provádět několik za sebou. Požadovaná dodávka je připsána do aktuálně zvoleného města okamžitě.
Získávání surovin
Získávání surovin je vůbec stěžejní funkcí nejen zemědělských vesnic, ale také i počáteční fáze hry. Čím více jste aktivní a vybíráte suroviny, tím snadněji a hlavně rychleji se postavíte na nohy a možná získáte oproti soupeřům náskok.
Vesnice mají svůj denní limit surovin, které vám mohou poskytnout.
Kapitán vám v rámci svých služeb také nabízí přehledy, pomocí něhož můžete suroviny vybírat ze všech vesnic na určitém ostrově jedním kliknutím!
V akademii také můžete nalézt dva výzkumy, které zemědělské vesnice ovlivňují. Umožní vám vybrat o něco více surovin a zpřístupní další 4 časové intervaly dodávek.
Požadování
Sice díky požadavkům získáte v porovnání s možností drancování poloviční množství surovin, stále jde ale o nezanedbatelné částky. Na obrázku vidíme vedle sebe čtyři čtverečky s údaji, kolik surovin můžeme vybrat, a jak dlouho přitom bude trvat příprava příští dodávky.
Požadovat lze nehledě na náladu vesnice, nehrozí ani také její vzpoura v důsledku nárokování surovin touto cestou.
V této tabulce jsou vypsány hodnoty surovin, které získáte při jednotlivých intervalech a úrovních:
Drancování
Drancování vám za stejný čas vynese na jednu dodávku dvojnásobek surovin, avšak na úkor ztráty nálady. Nedrancujte vesničany příliš často, jinak se vzbouří!
Suroviny se z vesnice drancují stejně jako požadují, pouze přepněte do vedlejší záložky okna.
Získávání jednotek
Ve vesnici, která je vystavěna alespoň na úroveň 3 (vizte následující kapitolu), můžete také verbovat nové muže do svého vojska. Podobně jako u rabování uvidíte čtyři možnosti, co můžete získat, a jak dlouho se bude vesnice zotavovat, než bude schopna poskytnout další dodávku. Jak vidíme, u povolávání je tato doba značně delší. Podobně jako u požadování a rabování i zde přibude „kořist“ do města okamžitě bez jakýchkoli přesunů.
Obchod
Jelikož je produkce surovin nevyrovnaná, je nanejvýše vhodné je měnit. A to třeba rovnou se zemědělskými vesnicemi.
Předpoklady
Chcete-li s vesnicemi obchodovat, tak potřebujete mít postavené tržiště a nálada dané vesnice musí být vyšší jak 80%.
Co za co?
Najeďte na vesnici myší a v kontextové nabídce uvidíte, co nabízí a co požaduje. Zelenou šipkou je označena surovina, kterou nabízí, žlutou pak ta, kterou na oplátku požaduje. Její poptávka ani nabídka se v průběhu hry nijak nemění, zůstává stále stejná.
Obchodovat můžete maximálně 2 000 surovin, nehledě na velikost tržiště, resp. jeho (volnou) kapacitu větší jak 2 000.
Obchodní poměr
Tento poměr udává, jak výhodný obchod bude. Například 1:1 udává, že za stejnou částku jedné suroviny dostanete přesně tutéž hodnotu od suroviny druhé.
Pro objasnění si uveďme příklad s poměrem 1:1,09:
Je-li hodnota desetinné číslo, pak dojde k zaokrouhlení na nejbližší celé číslo:
Poznámky:
- Za každých 100 směněných surovin poměr klesá o 0,03;
- Každou hodinu (bez ohledu na náladu vesnice) se poměr navyšuje o 0,02 (krát rychlostí světa), až dokud se nevrátí na úroveň 1:1,25;
- Pokud vlastníte Obchodní kancelář, tak je max. poměr 1:1,35.
Jak obchodovat
Stejně jako u předchozích akcí - vše se děje v okně vesnice, které si otevřete kliknutím na ni na mapě. Tentokrát nám ale půjde o záložku „Obchod.“
Rozvoj vesnice
Úrovní vesnice se rozumí její síla či velikost. Čím je vyšší, tím více zdrojů vesnice má a tudíž i dává. Je to jediný ukazatel společný pro všechny hráče na ostrově, všichni mohou posílat (jakékoli) suroviny na výstavbu vesnice, množství se ode všech hráčů ostrova sčítá a vždy při dosažení potřebné hodnoty se zvedne úroveň vesnice o jeden stupeň.
Tabulka níže uvádí náklady na výstavbu dalších úrovní. Množství potřebných surovin na vylepšení vesnice není na rychlosti světa závislé.
Vylepšení | Potřebné suroviny |
---|---|
Z úrovně 1 na úroveň 2 | 1 200 surovin |
Z úrovně 2 na úroveň 3 | 4 800 surovin |
Z úrovně 3 na úroveň 4 | 19 200 surovin |
Z úrovně 4 na úroveň 5 | 72 000 surovin |
Z úrovně 5 na úroveň 6 | 150 000 surovin |
Obsazování vesnic
Útok odesíláte tak, že si na daném ostrově vyberete dosud neobsazenou vesnici, kliknete na zkřížené meče a v okně útoku navolíte, čím chcete útočit. Útok putuje vyjma prvních dvou bojů, které trvají 5 vteřin, klasickou dobu tam a zase zpátky.
Dle počtu už zabraných vesnic na ostrově se odvíjí obrana v těch dalších:
Obranu můžete zdolat několika útoky - ztráty soupeře se po boji neobnovují.
Potlačení vzpoury
Vzbouřená vesnice ani nenaruší popsané pořadí podmínek dobývání dalších vesnic. Například máte 5 vesnic, k dobytí šesté potřebujete 300 vojáků a ona se brání silou 100 lučištníků. Náhle se vám vzbouří třeba vesnice „číslo 2“. V tu chvíli máte tedy 4 vesnice, ale teď neplatí, že by se každá nedobytá bránila silou 60 šermířů. Vzbouřená se brání svými cca 40 vojáky, všechny ostatní se brání stále silou 100 lučištníků.
Po znovudobytí má vzbouřená vesnice hodnotu nálady a všeho ostatního stejnou, jakoby ke vzbouření nedošlo, tj. hodnota před vzbouřením plus nárůst za dobu vzbouření.
Další ostrovy
Vesnice jsou jen na větších ostrovech. Na menších ostrovech se nikdy žádné neobjeví. Využívat můžete pouze těch vesnic, na jejichž ostrovech máte alespoň 1 město. Přes moře je ovládat nelze, což znamená, že ztratíte-li na ostrově všechna města, přijdete tím i o všechny vesnice na něm a při případném opětovném návratu na daný ostrov je budete muset obsazovat znovu.