Obchod: Porovnání verzí
Bez shrnutí editace |
|||
Řádek 56: | Řádek 56: | ||
Velerios po určité době - zpravidla 8 hodin - zase odpluje. Nebo ho také můžeme poslat pryč hned, jakmile o jeho aktuální nabídku nemáme zájem (tlačítko "vykázat kupce" vpravo dole). On zas po nějaké době znova připluje do některého našeho města - vybírá si náhodně z těch, které mají přístav. | Velerios po určité době - zpravidla 8 hodin - zase odpluje. Nebo ho také můžeme poslat pryč hned, jakmile o jeho aktuální nabídku nemáme zájem (tlačítko "vykázat kupce" vpravo dole). On zas po nějaké době znova připluje do některého našeho města - vybírá si náhodně z těch, které mají přístav. | ||
[[Category:Přehledy]] [[Category:Základy]] |
Verze z 5. 4. 2013, 08:31
Obchodem se v Grepolisu rozumí výměna surovin s jinými hráči nebo s vesnicemi. Nutnou podmínkou k obchodu je postavené tržiště.
Tržiště ti umožňuje obchodovat s třemi tvými surovinami - dřevem, kamenem a stříbrnými mincemi. Jelikož má každý ostrov větší zásoby jedné suroviny a menší druhé, obchodování je důležitým prvkem k zajištění potřebného množství surovin k tvému růstu.
Tržiště a jeho úroveň
Každá úroveň tržiště umožní "obchodníkům" přepravit dalších 500 surovin naráz. Kromě toho se některé funkce tržiště aktivují až při výstavbě na potřebnou úroveň.
Poznámka: Jakmile dovezou obchodníci suroviny k cíli, jsou okamžitě zase k dispozici, nemusíme tedy čekat, až se "vrátí".
Už na úrovni 1 umožňuje tržiště výměnu surovin s vesnicemi a přijímání nabídek, které dali na trh jiní hráči - ovšem jen do výše 500 surovin na jeden obchod.
Na úrovni 5 můžeme posílat suroviny jiným hráčům na ostrově.
Na úrovni 10 můžeme posílat suroviny hráčům na jiných pstrovech a sami dávat nabídky na tržiště.
Obchod se zemědělskými vesnicemi
Pro vyrovnání nerovnoměrné produkce těchto tří surovin je důležité měnit přebytečné suroviny se zemědělskými vesnicemi.
Předpoklady
Pro obchodování potřebuje tvé město tržiště. Zemědělská vesnice, se kterou chceš obchodovat, musí mít náladu alespoň 80 %, proto doporučujeme udržovat dobré vztahy s těmito blízkými vesnicemi.
Poměry
Jakmile najdeš zemědělskou vesnici, která je s tebou ochotna obchodovat, jdi do obecných informací dané vesnice, abys viděl, jaké suroviny lze měnit. Zelená šipka ukazuje surovinu, kterou dostaneš, žlutá tu, kterou musíš poslat.
V příkladě na pravé straně vidíš, že vesnice nabízí kámen () a požaduje dřevo ().
Poměr obchodu
Poměr obchodu je zobrazeno jak v obecných informacích u vesnice, tak i při najetí na vesnici myší. Udává poměr, v jakém s tebou vesnice bude obchodovat. Například 1.00 udává, že vesnice s tebou bude obchodovat v poměru 1:1.
Další funkce tržiště
Jak už se jistě mnozí dovtípili nebo znají z podobných her, kromě obchodování slouží tržiště i k přesunům surovin jako pomoc menším městům, dar spoluhráčům, nebo k "uklízení" surovin před útokem. Klikneme na cílové město a z "kruhové" nabídky vybereme "obchodovat".
Dále se tržiště používá k posílání surovin vesnicím ke zvýšení jejich úrovně.
A konečně se tržiště používá k posílání surovin ke stavbě Divů světa.
Fénický kupec
Fénický kupec
Jakmile postavíme přístav, připluje fénický obchodník Velerios. Obvykle nabízí menší počet vojáků tří druhů za dosti vysokou cenu, a dva druhy surovin naopak ve výhodném kurzu.
O příjezdu Veleria dostaneme hlášení - "spadne" nám po pravé straně stejně jako každé jiné. K Veleriovi se dostaneme buďto kliknutím na hlášení (ale pozor, nehodí nás to do města, kde Velerios je), nebo přesunem do města, kde je, a tam kliknutím na jeho loď.
Všechny obchody s Veleriem jsou ve prospěch / na úkor toho města, ve kterém Velerios kotví.
Velerios po určité době - zpravidla 8 hodin - zase odpluje. Nebo ho také můžeme poslat pryč hned, jakmile o jeho aktuální nabídku nemáme zájem (tlačítko "vykázat kupce" vpravo dole). On zas po nějaké době znova připluje do některého našeho města - vybírá si náhodně z těch, které mají přístav.