Informace o vojskách

Z Wiki Grepolis CZ
Jump to navigation

Základní ovládání

Získání města

 · Kolonizace · Dobývání · Vzpoura ·



Pozemní vojsko a loďstvo

Za pozemní vojsko se považuje pěchota, jízda, válečné vozy, katapulty a všechny mýtické bytosti kromě hydry. Hydra se počítá k loďstvu.

Budování vojska

Na přehledu města klikneme na kasárna, kde můžeme dát cvičit pozemní vojsko, nebo na přístav, kde můžeme dát stavět loďstvo.

V obou můžeme zadat nanejvýš sedm příkazů do "fronty", přičemž jedním příkazem můžeme zadat libovolné množství, na jaké nám stačí suroviny. V rámci jednoho příkazu se pak odpočítává celkový čas k dokončení, ne však čas k dokončení nejbližšího vojáka nebo lodě.

Na začátku hry jsou k mání jen bojovníci s mečem a transportní lodě. Další druhy zbraní a lodí musíme nejdříve vyzkoumat v akademii.

Typy zbraní

U pozemního vojska rozlišuje Grepolis tři typy zbraní:

  • sečné (typickou sečnou zbraní je meč)
  • bodné (hoplitovo kopí)
  • střelné (prak, luk).

Každý druh zbraně (bojovník s mečem, lučištník...) má při rozkliknutí plusítka v kasárnách uvedeny údaje, jakého typu má útočnou zbraň a také jak účinnou má proti všem třem typům obranu.

Špehování

Na mapě klikneme na cílové město, a vyskočí nám další volby - jednou z nich je špehování. Ke špehování cizího města potřebujeme alespoň 1000 stříbrných mincí v jeskyni. Ty se po odeslání špehů odečtou z jeskyně. Útok špehy jde do určité doby zrušit, a mince se do jeskyně zase přičtou. K vyšpehování města musíme poslat víc mincí, než kolik jich má obránce v jeskyni. Při neúspěšněm špehování dostane obránce hlášení o našem pokusu a odečte se mu z jeskyně tolik mincí, koik jsme jich vynaložili. Obránce nám to však může ještě ztížit výzkumeme Krysptografie.

Vysílání vojska

Na mapě klikneme na cíl (město nebo vesnici), a vyskočí nám další volby, které nás navedou - zda chceme poslat útok či podporu.

Poznámka: Podpora = vžitý pojem pro pomocná vojska jinému městu.

Vojsko na cestě

Ikonka "pohyby vojsk" má obyčejně nulu, avšak při jakémkoli pohybu vojsk naskočí číslo znamenající počet vojsk na cestě, ať už jde o naše vlastní nebo cizí útoky či podpory. Útočí-li někdo na nás, číslo zčervená, jinak je vždy bílé.

Najetím na ikonku se buďto ukáže hláška "Žádné pohyby", nebo se rozbalí seznam příchozích a odchozích vojsk. K další práci musíme popojet myší na daný řádek, a

  • kliknout na ikonku, chceme-li seslat na vojsko kouzlo nebo si zobrazit informace, kdo a ze kterého města vysílá vojsko a kdy dojde
  • kliknout na název domovského města vojska, chceme-li si zobrazit standardní volby - info, vycentrování na mapě, útok, podpora, špehování, seslání kouzla, obchod
  • kliknout na křížek, jde-li o naše vojsko a chceme rozkaz zrušit. Toto jde jen do určité doby po vyslání vojska.

Příchozí útok

V pravém dolním rohu obrazovky (kam nám "padají" hlášení), se objeví ikonka zkřížených mečů. Na rozdíl od hlášení nejde kliknutím zrušit po celou dobu útoku.

Zároveň se na horní liště na ikonce "pohyby vojsk" změní bílá číslice na červenou. Najedeme myší, pak najedeme na řádek vybraného pohybu vojska, klikneme na ikonku, a ukáže se nám tabulka obsahující

  • záložku Informace - čas, kdy útok dojde (což nás asi zajímá nejvíc), útočící město a útočícího hráče
  • záložku Kouzla - kde můžeme seslat na útok kouzlo.

Stažení/odeslání podpory

Ke stažení podpory musíme jít pro změnu do agory.

  • záložka Obrana - zde můžeme odeslat domů podpory spoluhráčů
  • záložka Mimo - zde můžeme stáhout svá vojska od spoluhráčů.

Co Grepolis neumí

  • vojsko, které přišlo na pomoc městu A, se nedá přesunout rovnou na pomoc městu B. Musí se nejprve vrátit do mateřského města, a pak teprve do města B.
  • vojsko, které přišlo na pomoc městu A, se nedá vyslat nikam do útoku. Dokáže pouze bránit město A.
  • vojska nikdy nebojují na cestě, i když "potkají" nepřítele. Bojuje se vždy jen ve městech.