Mauzoleum v Halikarnassu

Z Wiki Grepolis CZ
Jump to navigation

Pyramida v Gíze Visuté zahrady babylonské Socha Dia v Olympii Artemidin chrám v Ephesu Mauzoleum v Halikarnassu Rhódský kolos Alexandrijský maják
Zpět na: Divy světa

Mauzoleum v Halikarnassu

Bonus: Mýtické jednotky jsou o 5% levnější.

Mausoleum of halicarnassus small.jpg
Wonder mausoleum of halicarnassus.png

Legenda:
Mauzoleum v Halikarnassu nebo též Mausólovo Mauzoleum či Mausólova hrobka (řecky Μαυσωλεῖον Ἁλικαρνασσεύς, Μαυσωλεῖον τοῦ Ἁλικαρνασσοῦ) je jedním ze sedmi divů světa. Byla to hrobka, kterou nechal vybudovat perský satrapa Mausólos se svou ženou a sestrou Artemísií. Byla vybudovaná v letech 353-350 př. n. l. v Halikarnassu (současné Bodrum v Turecku).

Stavba byla navržena řeckými architekty Satyrem a Pýtheem. Byla asi 45 metrů vysoká a na každé ze čtyř stran zdobená reliéfy, každým vytvořeným jedním ze čtyř řeckých sochařů: Leocharem, Bryaxem, Skopem a Timotheem. Dokončená stavba byla považována za triumf estetiky a jako taková byla Antipatrem ze Sidónu zařazena do seznamu Sedmi divů světa.

Stavba byla tak velkolepá, že slovo mauzoleum přešlo do obecného významu jako označení pro jakoukoliv velkou hrobku, ačkoli původně spojení slov Mausól - eion znamenalo (stavba) věnovaná Maussólovi.