Jak být dobrým začátečníkem

Z Wiki Grepolis CZ
Verze z 5. 9. 2015, 15:16, kterou vytvořil Thass (diskuse | příspěvky) (Editace uživatele „Dan 77“ (diskuse) vráceny do předchozího stavu, jehož autorem je „Thass“)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Jump to navigation

Uživatelská příručka vytvořená hráčem giggsy11

Předmluva

V následujících řádcích bych se chtěl věnovat spíš těm informacím, s kterými nováčkům neporadí průvodce ani wiki. Zopakovat některé stěžejní údaje je samozřejmě nevyhnutelné, ale přesto doufám, že v nich případný čtenář najde přeci jen něco nového. Věřím, že návod jak se zaregistrovat není potřeba, tudíž přeskočme hned k tomu, jak si vybrat svět, na kterém začít s hraním. Každý svět má své specifické vlastnosti a každému vyhovuje něco jiného, právě v tomto duchu se ponesou následující řádky.

Výběr světa

Datum spuštění světa + počet hráčů

Je důležité vybrat si takový svět, který není v provozu příliš dlouhou dobu. Doporučuje se vždy se přihlásit na "nejmladší" svět - tedy ten, který byl spuštěn jako poslední. Nicméně i ostatní světy poskytnou mnoho příležitostí, jak se se hrou seznámit. Co se týká počtu hráčů, u nových světů jsou počítáni na tisíce, zatímco u těch starších pouze na stovky, je zde tudíž větší pravděpodobnost, že svět dříve skončí. Podmínky pro ukončení světa zde přesně uvádět nechci, je to zbytečné, každopádně ve všeobecnosti lze říci, že klesne-li počet hráčů na světě pod 300, svět je v brzké době určen k zániku a s ním i vše, čeho jsi dosáhl.

Rychlost světa + rychlost jednotek

V českých "luzích a hájích" se setkáváme s rychlostmi 1-3. Věřím, že tohle už většina nově začínajících hráčů má vyzkoušeno i z jiných online her, tudíž ví, zda jim více vyhovuje pomalejší či rychlejší svět, resp. jednotky. Co se týká doporučení, napadá mě jen jedno "staré dobré" rčení - "Zlatá střední cesta."

Noční bonus

V nočním bonusu je síla obránce o 100% větší a všeobecně během něj dochází k méně útokům, než přes den. Zjednodušeně se dá říci, že noční bonus poskytuje hráčům ochranu, nicméně i přesto je potřeba být ostražitý. Doporučuji před vstupem na daný svět zvážit, vyhovuje-li daný interval tvému spánkovému režimu.

Začátečnická ochrana + limit členů v alianci

Zde není co řešit - každý, kdo na svět vstoupí, je po určitou dobu chráněn, to znamená, že na něj nemohou jít útoky (vyjma útoků z misí). Počet členů v alianci udává strop, tzn. kolik může mít aliance maximálně členů.

Morálka

Nováčkům doporučuji spíše svět s aktivní morálkou, ta totiž brání malé hráče před těmi velkými (útok velkých hráčů na ty malé je znevýhodněn).

Starý dobývací systém (Dobývání) x Nový dobývací systém (Vzpoura) x Mírový svět Začínáš-li s hrou, pravděpodobně pro tebe bude nejjednodušší nový dobývací systém, tzv. vzpoura. Tento systém poskytuje delší čas na obranu, než ten starý. Mírový svět nedoporučuji, ale opět je to otázka vkusu. Pokud si chceš jen (téměř) nerušeně klikat, je takový svět určen přesně pro tebe, není totiž možné, aby někdo "ukradl" tvé těžce "vyklikané" město :-)

Dalšími informacemi, jako jsou hrdinové, nebo zkracování výstavby vojsk, je v tuto chvíli zbytečné se zabývat.

Vstup na svět

V úvodu každého nově přihlášeného hráče vítá Helena, která nabízí hned dvě možnosti - hrát s úvodem, nebo bez něj.

Uvod.png

Silně doporučuji zvolit variantu "S úvodem" jednak proto, že aktivuje tutorial, který ti postupně vše vysvětlí, ale také proto, že za každý splněný úkol (nejčastěji postavenou budovu) dostaneš odměnu v podobě surovin, které se hodí k další výstavbě. Aktivováním druhé možnosti se o toto vše připravíš. Stane-li se, že nějakým způsobem aktivuješ možnost "Bez úvodu", kontaktuj support, v jehož silách je úvod znovu "nahodit". Po spuštění úvodu se pustíme do plnění úkolu, jako jsou postavit dřevorubce, stříbrný důl, nebo kamenolom na 1. úroveň. Věřím, že tutorial je natolik dobře zpracovaný, že není potřeba tuto část hry dále vysvětlovat. Je však podstatné podle průvodce postupovat.

Aliance

Jak si alianci nevybírat

Aliance je otázka, kterou pravděpodobně každý nový hráč začne řešit hned na začátku. Samozřejmě není špatné si hned na začátku najít spřízněné duše, nicméně i toto by mělo být činěno s rozmyslem. Kliknout na první pozvánku, kterou dostaneš, nemusí být nejmoudřejší řešení. Takové pozvánky se většinou dočkáš od tzv. MRA (mass-recruiting alliance - rekrutuje masivně všechny), přičemž "životnost" těchto aliancí obvykle není počítána na měsíce, nýbrž na dny. V sekci "aliance" vlevo na obrazovce se také skýtá možnost "zažádat o přijetí do aliance". Toto řešení taky nedoporučuji. Většina aliancí na takovou žádost reagovat nebude.

Jak vybrat alianci

Pokud jsi odhodlán a připraven najít si svou první alianci, bude nejvýhodnější, podívat se na mapě kolem sebe (ostrov, popř. přilehlé ostrovy), je-li zde významná převaha jedné aliance, pravděpodobně bude vhodné zvolit právě tuto. Nastane-li však situace, kdy je okolo několik silných aliancí, máš možnost výběru, který nemusí být vždy snadný. V žebříčku "Aliance na moři" si můžeš zjistit, která z aliancí má na moři převahu, tento ukazatel však také nemusí být směrodatný. Je také vhodné podívat se na bodový průměr alianci (tj. průměrný počet bodů na hráče), ale nejvíce toho prozradí žebříčky "Útočníci (aliance)" a "Obránci (aliance)", zde se dozvíš, zda je daná aliance spíše orientovaná na ofenzivu či defenzivu. Další statistiky jsou k nalezení např. na cz.grepostats.com. V každém případě není nutné hned na začátku zběsile shánět alianci. Máš-li začátečnickou ochranu, nemůže se ti nic stát a máš taky prostor k tomu, abys mohl sledovat, jak se okolní aliance rozvíjejí, což může být další z faktorů, jak si alianci vybrat.

Oslovení aliance

Máš-li vybráno, nezbývá než alianci oslovit. Většina aliancí má na svém profilu napsány kontaktní osoby - náborář a diplomat. V tomto případě bude vhodné zprávou kontaktovat náboráře. Nelze jednoznačně určit, co by taková zpráva měla obsahovat, nicméně bylo by více než vhodné, kdyby zde bylo nějakým vhodným způsobem zformulované to, co je nejdůležitější - chci se stát členem vaší aliance. Z osobních zkušeností mohu doporučit vyvarovat se frází typu "jsem aktivní a zkušený". Jsem pevně přesvědčen o tom, že takových už každý náborář potkal desítky a jen málo z nich svým slibům dostálo. Existují i další způsoby, jak zaujmout.

Po vstupu do aliance

Jakmile do aliance vstoupíš, měl bys navštívit její fórum. Většina aliancí zde bude mít téma (vlákno), kde se jednotliví členové představují - je vhodné alespoň poděkovat za přijetí a pozdravit. Dále by bylo dobré nastudovat pravidla aliance, ale nejzásadnější záležitost pro nováčka je komunikovat - pokud něco nevím, zeptám se. Každý jednou začínal a je-li tvá nová aliance "beginners-friendly" jistě na jejím fóru nalezneš prostor, kde je možné pokládat nejrůznější dotazy. No a poslední maličkost nakonec :-) - účastnit se fungování aliance, tzn. posílat podpory, útoky atd. Je jasné, že s jedním městem nikdo moc parády neudělá, každopádně snaha se počítá a cenní, časem bude líp.

Cesta k druhému městu

V určité fázi dostaneš na 3 dny rádce zdarma, přičemž v rané fázi hry nejvíce využijeme správce. Díky němu je možné do stavebního seznamu zadat až 7 budov, namísto původních dvou. Chceš-li co nejdřív dosáhnout na druhé město, postarej se o to, aby tví stavebníci nikdy nezaháleli, tzn. mít stále něco zadaného ve výstavbě. Ačkoliv průvodce tento úkol přesně nedefinuje a nevede k němu, v rámci časového zefektivnění veškerých staveb je výhodné postavit senát alespoň na 21. úroveň, čímž se následná výstavba budov značně urychlí. Abys mohl dobýt druhé město jiného hráče, je potřeba následující:

- sklad na úrovni 20 (+ výzkum keramika v akademii) - akademie na úrovni 28 - přístav na úrovni 20 - vyzkoumat kolonizační loď a dobývání v akademii - postavit kolonizační loď

Máš-li v úmyslu další město založit, bude ti stačit následující: - sklad na úrovni 13 (+ výzkum keramika v akademii) - akademie na úrovni 22 - výzkum kolonizační loď v akademii - postavit kolonizační loď

Z hlediska úspory času a surovin se jako výhodnější jeví varianta město založit, nicméně takto založené město bude mít pouhých 997 bodů, ve finále tedy bude potřeba jej ještě vystavět, což bude stát suroviny, ale hlavně čas. Doporučuji tedy "počkat si" na dobývání. Stane-li se, že budeš mít nouzi o suroviny, použij na své město kouzlo „svatba“ nebo využij služeb zemědělských vesnic, od kterých můžeš v určitých intervalech suroviny požadovat, či drancovat. Z ostrovní mise je také možné získat odměnu „vynucená oddanost“, přičemž pokud je na tvé město aktivována, máš možnost zemědělské vesnice drancovat, aniž by jejich nálada klesala, tudíž nemůže dojít k tomu, že se vzbouří (pozor, toto neplatí v případě, je-li nálada zemědělské vesnice pod 80% - ačkoliv nálada neklesá, vesnice se může vzbouřit). Během výstavby města vždy pamatuj na to, že je potřeba mít v záloze také připravenou armádu, ať už útočnou, či obrannou. Ta slouží jednak k tomu, abys mohl splnit ostrovní mise, ale také k drancování okolních měst, popřípadě k obraně vlastního města. Jakmile máš všechny požadavky k dobytí druhého města splněné, vyhlédni si takový cíl, který je pro tebe jako pro nováčka reálné dobýt, k tomu můžeš využít pomoc své aliance.

Nyní už zbývá dodat jen jedno - Vzhůru do boje!